Z dniem 7 listopada 2019 r. weszła w życie dość istotna zmiana kodeksu postępowania cywilnego.
Tekst ustawy nowelizującej odnajdziesz tu.
Nowelizacja k.p.c. – jakie to ma znaczenie dla Ciebie?
Otóż w jednym z wcześniejszych wpisów poruszałam zagadnienie wyznaczenia sądu właściwego miejscowo do złożenia pozwu o rozwód, gdy żaden z małżonków nie przebywa w Polce. Wpis jest zatytułowany : Właściwość sądu okręgowego, gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce.
Opisywałam tam praktykę Sądu Najwyższego odnośnie wyznaczania sądu właściwego miejscowo do złożenia pozwu.
Wniosek o wyznaczenie sądu, przed wejściem w życie przepisów, strona mogła skierować do Sądu Najwyższego przed złożeniem pozwu o rozwód za pośrednictwem adwokata lub radcy prawnego.
Obecnie, na skutek listopadowej nowelizacji k.p.c, sprawa wygląda zupełnie inaczej.
To sąd, do którego wpłynął pozew zwróci się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie sądu, przed który należy wytoczyć powództwo.
Nowe brzmienie art. 45 k.p.c jest następujące :
§ 1. Jeżeli na podstawie przepisów kodeksu nie można w świetle okoliczności sprawy ustalić właściwości miejscowej, Sąd Najwyższy oznaczy sąd, przed który należy wytoczyć powództwo.
§ 2. O oznaczenie sądu, przed który należy wytoczyć powództwo, występuje sąd, do którego wpłynął pozew.
Agnieszka Szurpicka
adwokat
***
Do jakich spraw nie ma zastosowania Rozporządzenie WE nr 2201/2003 (Bruksela II bis)?
W poprzednim wpisie wskazałam do jakich spraw ma zastosowanie Rozporządzenie Bruksela II bis.
Dziś o kategorii spraw, które wyłączone są z zakresu jego działania.
To są przecież istotne kwestie dla analizy Twojej sytuacji rodzinnej i dla ustalenia aktów prawnych, które mają zastosowanie do danego stanu faktycznego [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dla mnie oznacza to po prostu dłuższy czas oczekiwania na wyznaczenie właściwego sądu. Składałam takie wnioski w imieniu Klientów przed nowelizacją i „szło” to dosyć szybko. Teraz trzeba będzie czekać aż przeciążone pracą sekretariaty sądów okręgowych wyślą stosowne wnioski do Sądu Najwyższego. Zmiana na lepsze???
Bardzo dziękuję za komentarz! Przyznam, że uprzednia regulacja była dla nas komfortowa. Otrzymywałam w przeciągu ok. trzech tygodni postanowienie Sądu Najwyższego, a sądem właściwym był z reguły wyznaczony sąd miejscowości, w której prowadzę kancelarię (zgodnie z moim wnioskiem). To z pewnością przedłuży postępowania. Zanim sekretariat danego wydziału wykona zarządzenie Sędziego i prześle korespondencję…