Nic tak nie cieszy fachowego pełnomocnika jak wygrana. Daje potwierdzenie, że to jaki zawód wybraliśmy ma sens.
Szczególnie ucieszyła mnie ostatnio zakończona sprawa, prowadzona przeze mnie w ramach Konwencji Haskiej.
Dziecko zostało uprowadzone z UK do Polski przez jednego z rodziców bez zgody drugiego (tzw. uprowadzenie rodzicielskie)
Rodzic, który pozostał zagranicą zgłosił jego uprowadzenie w instytucji zwanej International Child Abduction and Contact Unit – w skrócie ICACU.
Po tym zgłoszeniu nawiązaliśmy współpracę.
Choć zanim przekazano sprawę sądowi w Polsce to minęło kilka miesięcy.
Następnie kilka rozpraw w krótkich terminach (dwie z nich zostały wyznaczone w 7-dniowym odstępie czasu) i zakończenie w ciągu niespełna 3 miesięcy postępowania przed sądem okręgowym (jako sądem I instancji).
Właśnie ten sąd jest właściwym w tego typu sprawach.
Niestety sąd niewłaściwie analizując art. 13 lit. b Konwencji wydał niekorzystny wyrok dla mojego Klienta
Oczywiście w międzyczasie toczyło się postępowanie przygotowawcze aby wykazać przesłanki blokujące powrót dziecka do miejsca stałego pobytu w Anglii.
Sąd zbyt szczegółowo analizował sprawę jak na enumeratywnie wymienione przesłanki, którymi powinien się kierować w tego rodzaju sprawach.
Jednak zawsze jest druga instancja! Musisz o tym pamiętać
Dodatkowo w sprawach rozpoznawanych w ramach Konwencji Haskiej sądem, do którego wnosi się apelację jest Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Niezależnie więc w jakiej miejscowości toczyło się postępowanie, sądem właściwym będzie sąd warszawski.
To również daje szansę na inny standard procedowania w tych sprawach.
Niestety z sądami w poszczególnych miastach Polski bywa różnie.
Ostatecznie Sąd Apelacyjny zmienił wyrok na korzyść mojego Klienta i nakazał powrót dziecka do kraju, z którego zostało wywiezione w ciągu 14 dni od jego uprawomocnienia.
Agnieszka Szurpicka
adwokat
Autor zdjęcia: kalhh
***
Nowelizacja k.p.c. a wyznaczenie sądu właściwego miejscowo przez Sąd Najwyższy
Z dniem 7 listopada 2019 r. weszła w życie dość istotna zmiana kodeksu postępowania cywilnego.
Tekst ustawy nowelizującej odnajdziesz tu.
Jakie to ma znaczenie dla Ciebie? [Czytaj dalej…]
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Przeczytałam z zainteresowaniem zwłaszcza, że wczoraj wysłałam wniosek do Wrocławia na podstawie konwencji haskiej. Ciekawa jestem, bo we Wrocławiu jeszcze nie prowadziłam spraw o uprowadzenie rodzicielskie. Gratuluję wygranej!
Dziękuję. W opisywanej sprawie Sąd Apelacyjny mocno skrytykował I instancję.. Teraz czeka mnie etap wykonawczy tj. przymusowe odebranie dziecka.
Takie wygrane powinny cieszyć najbardziej, ponieważ chodzi tutaj o dobro dzieci. Czasami rodzice potrafią być bardzo bezmyślni i postąpić na złość drugiej osobie, nie patrząc przy tym na uczucia dziecka.
Prawda jest taka, że najważniejsze jest dobro dziecka i strasznie nieodpowiedzialne jest kiedy rodzice między sobą się kłócą, nie zwracając uwagi na dziecko, które w takim przypadku cierpi najwięcej, a nie jest niczego winne. Gratulacje za wygraną!