Dziś kilka słów o tzw. rozporządzeniu Bruksela II bis.
Jeśli mieszkasz zagranicą i myślisz o rozwodzie w Polsce – jest to podstawowy akt dotyczący spraw małżeńskich i odpowiedzialności rodzicielskiej, a także określający procedurę w sytuacji uprowadzenia rodzicielskiego.
Jego pełna nazwa to Rozporządzenie (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000.
Link do treści znajdziesz tu.
Co należy rozumieć pod pojęciem spraw małżeńskich oraz odpowiedzialności rodzicielskiej?
Otóż to nic innego jak: rozwód, separacja, unieważnienie małżeństwa, prawo do opieki nad dzieckiem, rozstrzygnięcia dotyczące władzy rodzicielskiej, czy też kontaktów z dzieckiem.
Nie ma ogólnej zasady dotyczącej jurysdykcji w sprawach małżeńskich.
W celu ustalenia kraju UE, którego sądy są uprawnione do wydawania orzeczenia w sprawie, rozporządzenie określa aż siedem alternatywnych podstaw jurysdykcji w oparciu o obywatelstwo małżonków lub miejsce, w którym zwykle zamieszkują.
Sprawy z zakresu odpowiedzialności rodzicielskiej (tj. opieka, kontakty, władza rodzicielska) na ogół podlegają jurysdykcji sądów w kraju UE, w którym dziecko zwykle zamieszkuje – oczywiście przewidziane są pewne wyjątki.
Agnieszka Szurpicka
adwokat
Photo by Wu Jianxiong on Unsplash
***
Właściwość sądu do wydania zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka mieszkającego w Anglii
Dosłownie kilka dni temu udzielałam porady odnośnie właściwości sądu celem złożenia wniosku o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku przez ojca w imieniu małoletniego dziecka.
Posypały się pytania: o termin, elementy konieczne wniosku oraz sąd, do którego należy złożyć wniosek bo przecież dziecko nie przebywa w Polsce tylko w Anglii [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }