Jak już wcześniej wspominałam jurysdykcja krajowa wynika z samego faktu posiadania przez oboje małżonków obywatelstwa polskiego.
Często jednak pytasz: „Do którego sądu okręgowego złożyć pozew?”.
Pomocny będzie kodeks postępowania cywilnego. Czy musisz dokładnie wiedzieć, który to jest artykuł ? Oczywiście, że nie. 🙂
Opiszę sytuację na przykładzie, który jest normą w mojej codziennej pracy.
Na początku tego miesiąca podjęłam współpracę z Klientem, którego ostatnie miejsce zamieszkania w kraju znajdowało się w znacznej odległości od Wrocławia – czyli miejscowości gdzie prowadzę kancelarię. Były to Suwałki.
Zawsze można dojechać. Jednak w życiu należy sobie pewne sprawy ułatwiać. Tym bardziej, że dojazdy w zasadzie pochłaniają cały dzień, a sprawa nie musi się zakończyć na jednym posiedzeniu sądu.
Jak się rozwieść, gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce
Zasadą jest, że gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce należy wystąpić do Sądu Najwyższego z wnioskiem o oznaczenie sądu właściwego do złożenia pozwu o rozwód.
Sąd Najwyższy wyznacza sąd na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie otrzymujesz pocztą, z reguły w ciągu miesiąca.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że uwzględniane są sugestie odnośnie sądu. Decydować może obecność lotniska, posiadanie w najbliższym otoczeniu rodziny, u której można się zatrzymać przylatując na rozprawę.
Sąd Najwyższy może wziąć pod uwagę bliskość miejsca zamieszkania większości świadków, czy też siedzibę Twojego pełnomocnika.
W ten ostatni sposób rozwód przeprowadzałam przed sądem okręgowym we Wrocławiu, a dojazdy do oddalonych Suwałk okazały się niepotrzebne. Klientowi o wiele wygodniej było przylecieć na rozprawę do Wrocławia.
Jeśli we wniosku nie będzie żadnych sugestii, Sąd Najwyższy z reguły kieruje się ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania stron.
Przed Sądem Najwyższym obowiązuje przymus adwokacko-radcowski.
Wniosek do Sądu Najwyższego najlepiej skierować przed złożeniem pozwu o rozwód. Wówczas mamy największy wpływ na jego treść i uzasadnienie Twojego wyboru.
Jeśli odpowiedni wniosek nie będzie złożony narażasz się na zawieszenie postępowania i oczekiwanie na podjęcie działań z urzędu. A to zawsze trwa o wiele dłużej.
Konieczne jest przemyślane działanie oraz precyzyjne uzasadnienie.
Agnieszka Szurpicka
adwokat
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
***
Jakie zalety ma uzyskanie rozwodu w Polsce?
Wielu z moich Klientów stawało przed dylematem gdzie złożyć pozew – w Polsce czy zagranicą.
Dla jednych zachętą rozpoznania sprawy w Polsce były zdecydowanie niższe koszty niż zagranicą, dla innych możliwość przeprowadzenia rozwodu bez [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }