Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Właściwość sądu okręgowego gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce

Agnieszka Szurpicka05 kwietnia 2019Komentarze (0)

Jak już wcześniej wspominałam jurysdykcja krajowa wynika z samego faktu posiadania przez oboje małżonków obywatelstwa polskiego.

Często jednak pytasz: „Do którego sądu okręgowego złożyć pozew?”.

Pomocny będzie kodeks postępowania cywilnego. Czy musisz dokładnie wiedzieć, który to jest artykuł ? Oczywiście, że nie. 🙂

Opiszę sytuację na przykładzie, który jest normą w mojej codziennej pracy.

Na początku tego miesiąca podjęłam współpracę z Klientem, którego ostatnie miejsce zamieszkania w kraju znajdowało się w znacznej odległości od Wrocławia – czyli miejscowości gdzie prowadzę kancelarię. Były to Suwałki.

Zawsze można dojechać. Jednak w życiu należy sobie pewne sprawy ułatwiać. Tym bardziej, że dojazdy w zasadzie pochłaniają cały dzień, a sprawa nie musi się zakończyć na jednym posiedzeniu sądu.

Żaden z małżonków nie mieszka w Polsce

Jak się rozwieść, gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce

Zasadą jest, że gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce należy wystąpić do Sądu Najwyższego z wnioskiem o oznaczenie sądu właściwego do złożenia pozwu o rozwód.

Sąd Najwyższy wyznacza sąd na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie otrzymujesz pocztą, z reguły w ciągu miesiąca.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że uwzględniane są sugestie odnośnie sądu. Decydować może obecność lotniska, posiadanie w najbliższym otoczeniu rodziny, u której można się zatrzymać przylatując na rozprawę.

Sąd Najwyższy może wziąć pod uwagę bliskość miejsca zamieszkania większości świadków, czy też siedzibę Twojego pełnomocnika.

W ten ostatni sposób rozwód przeprowadzałam przed sądem okręgowym we Wrocławiu, a dojazdy do oddalonych Suwałk okazały się niepotrzebne. Klientowi o wiele wygodniej było przylecieć na rozprawę do Wrocławia.

Jeśli we wniosku nie będzie żadnych sugestii, Sąd Najwyższy z reguły kieruje się ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania stron.

Przed Sądem Najwyższym obowiązuje przymus adwokacko-radcowski.

Wniosek do Sądu Najwyższego najlepiej skierować przed złożeniem pozwu o rozwód. Wówczas mamy największy wpływ na jego treść i uzasadnienie Twojego wyboru.

Jeśli odpowiedni wniosek nie będzie złożony narażasz się na zawieszenie postępowania i oczekiwanie na podjęcie działań z urzędu. A to zawsze trwa o wiele dłużej.

Konieczne jest przemyślane działanie oraz precyzyjne uzasadnienie.

Agnieszka Szurpicka
adwokat

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

***

Jakie zalety ma uzyskanie rozwodu w Polsce?

Wielu z moich Klientów stawało przed dylematem gdzie złożyć pozew – w Polsce czy zagranicą.

Dla jednych zachętą rozpoznania sprawy w Polsce były zdecydowanie niższe koszty niż zagranicą, dla innych możliwość przeprowadzenia rozwodu bez [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Agnieszka Szurpicka

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: