Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Konwencja Haska – wyjazd dziecka bez zgody matki lub ojca

Agnieszka Szurpicka13 kwietnia 20192 komentarze

Konwencja haska

Dziś kilka słów o Konwencji Haskiej, celem syntetycznego przybliżenia zagadnienia.

Akt pochodzi z  25 października 1980 r. i został sporządzony w Hadze. Rzeczpospolita Polska przystąpiła do Konwencji w roku 1992.

Aktualna Lista Państw (stron Konwencji) znajduje się tu.

Klasyczna sytuacja:

Małżonkowie mieszkają zagranicą np. w Niemczech. Po zakończeniu  postępowania o rozwód chcąc rozpocząć nowe życie,  jeden z byłych małżonków postanawia wyjechać z dzieckiem wbrew woli drugiego.

Decyduje o powrocie do kraju, nikt nie chce zrezygnować ze stałej opieki nad dzieckiem.

Powody są różne: zaczynając od finansowych, uzasadnionych przemocą po czysto emocjonalne.

Tu właśnie mogą znaleźć zastosowanie przepisy Konwencji.

Konwencja haska

Kiedy wyjazd z dzieckiem to naruszenie konwencji haskiej?

Powinieneś wiedzieć kiedy taki wyjazd z dzieckiem może stanowić naruszenie jej przepisów.

Uprowadzenie lub zatrzymanie dziecka jest bezprawne, jeżeli nastąpiło naruszenie prawa do opieki przyznanego przez ustawodawstwo (orzeczenie sądowe lub administracyjne albo ugodę mającą moc prawną) państwa, w którym dziecko miało miejsce stałego pobytu bezpośrednio przed uprowadzeniem lub zatrzymaniem oraz jeżeli w chwili uprowadzenia lub zatrzymania prawo to było skutecznie wykonywane (art. 3 Konwencji ).

A kiedy możesz domagać się powrotu dziecka, jeśli Twój małżonek/partner wyjechał do Polski pod pretekstem odwiedzin rodziny czy wakacji zabierając ze sobą Wasze dziecko?

W przypadku, gdy:

  • dziecko nie ukończyło 16 lat (art. 4)
  • i doszło do bezprawnego uprowadzenia (lub zatrzymania) z jednego państwa, będącego stroną Konwencji, do innego państwa, również będącego stroną Konwencji (art. 4 w zw. z art.35).

Kto rozpoznaje wnioski o powrót?

Wnioski o powrót rozpoznawane są przez sądy lub organy administracyjne państwa, do którego dziecko zostało uprowadzone lub, w którym zostało zatrzymane (art. 12 ust. 1).

Co z kosztami i reprezentacją?

W zasadzie takie postępowanie nie pociąga za sobą kosztów. Nie wnosisz żadnych opłat sądowych. Obowiązuje przymus reprezentacji przez fachowego pełnomocnika.

Konwencja przewiduje pewne wyjątki.

Są okoliczności, przy zaistnieniu których powrót dziecka jest niewskazany, mimo że nastąpiło jego uprowadzenie lub zatrzymanie.

Ważne jest także złożenie wniosku o powrót uprowadzonego dziecka możliwie szybko, po upływie roku orzeczenie powrotu dziecka nie jest już regułą.

Wyjątki odnaleźć można w treści Konwencji.

Ale o tym w następnym wpisie !

Agnieszka Szurpicka
adwokat

Photo by Annie Spratt on Unsplash

***

Właściwość sądu okręgowego gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce

Jak już wcześniej wspominałam jurysdykcja krajowa wynika z samego faktu posiadania przez oboje małżonków obywatelstwa polskiego.

Często jednak pytasz: „Do którego sądu okręgowego złożyć pozew ?”.

Pomocny będzie kodeks postępowania cywilnego. Czy musisz dokładnie wiedzieć, który to jest artykuł ? Oczywiście, że nie [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Agnieszka Szurpicka

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Malgorzata 16 czerwca, 2020 o 13:28

    Witam
    Mam pytanie mieszkam w uk byłam w związku z partnerem bez małżeństwa mamy jedno dziecko 21 miesięczna córkę , partner mnie zostawił ale nie zgadza się bym wyjechała na stałe z dzieckiem do Polski, jakie ja mam prawa ? Oczekuje żebym sama wracała lub mam tu siedzieć, bo on nie będzie miał możliwości częstego widzenia. To on zdecydował o rozstaniu. Proszę od. Złego mam zacząć?

    Odpowiedz

    Agnieszka Szurpicka 17 czerwca, 2020 o 18:34

    Witam,
    powinna Pani uzyskać zgodę sądu rodzinnego na wyjazd dziecka na stałe do Polski. Jeżeli potrzebowałaby Pani szczegółowej porady prawnej, to zapraszam do kontaktu telefonicznego lub e – mail.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: