Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Nieznane miejsce zamieszkania/pobytu małżonka

Agnieszka Szurpicka12 kwietnia 2019Komentarze (0)

Odbierając telefon lub otrzymując wiadomość od osób, które potrzebują mojej pomocy, często słyszę, że ich przypadek jest beznadziejny. Równocześnie słyszę w głosie nadzieję, że to ja będę tą osobą, która pomoże.

Rosną więc oczekiwania i poczucie, że jest się czyjąś ostatnią szansą – deską ratunku. Z jednej strony to miłe uczucie, ale z drugiej strony musisz pamiętać, że nie zaklinam rzeczywistości jak niektórzy myślą. 😉

Zawsze chłodno oceniam szanse i dostępne możliwości.

Wbrew powszechnej opinii każda sprawa jest inna. Możesz np. trafić na skład sędziowski, który ma inne zapatrywanie na zastosowanie danych przepisów. W szczególności, gdy mówimy o jurysdykcji krajowej.

Sądy w Polsce bardzo chętnie pozbywają się spraw – odsyłają według właściwości.

Nieznane miejsce zamieszkania pobytu małżonka

Nieznane miejsce zamieszkania/pobytu małżonka

Jednym z częstszych problemów, z którymi się do mnie zgłaszacie jest brak znajomości miejsca zamieszkania współmałżonka. Wydawałoby się rzecz tak istotna, że uniemożliwia wszystko.

Bo komu sąd doręczy korespondencję?

Nawet nie przyjmie skutku doręczenia korespondencji (na ostatni znany adres), bo zwyczajnie współmałżonek tam faktycznie nie przebywa, a Ty nie możesz mu zadania ułatwić.

Gdy złożyłeś pozew o rozwód w kraju, w którym aktualnie przebywaliście oboje np. przed sądem w Wielkiej Brytanii, to sprawie nie można było nadać dalszego biegu z uwagi na niemożność doręczenia korespondencji.

Utknęła w martwym punkcie. Z rozwodu nici – pomyślałeś.

Musisz wiedzieć, że nie zamyka to drogi do uzyskania rozwodu w Polsce.

Sąd, gdy nie wskażesz w pozwie adresu małżonka wezwie Cię do usunięcia braków formalnych pozwu w określonym terminie. Zobowiąże do wskazania miejsca zamieszkania pozwanego pod rygorem odrzucenia pozwu.

Co najważniejsze musisz zapisać datę odbioru takiej przesyłki. Uwierz, to zupełna podstawa. Musisz pilnować, aby w terminie wyznaczonym przez sąd zadośćuczynić obowiązkowi.

Co ja mam wskazać, gdy nadal tego adresu nie znam? – pomyślisz.

Powinieneś złożyć pisemny wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.

Wymaga on oczywiście uzasadnienia. Na kuratora możesz wskazać członka rodziny pozwanego (z podaniem imienia, nazwiska oraz adresu do doręczeń).

Jeśli takiego kandydata nie posiadasz, trzeba zawnioskować o wyznaczenie kuratora dla pozwanego nieznanego z miejsca pobytu w osobie pracownika sądu.

Są jeszcze inne opcje. Można od razu w pozwie o rozwód złożyć taki wniosek lub zlecić wykonanie tych czynności profesjonalnemu pełnomocnikowi. 🙂

Agnieszka Szurpicka
adwokat

Photo by Guillaume de Germain on Unsplash

***

Do którego sądu okręgowego mam złożyć pozew o rozwód?

Właściwość miejscową sądu okręgowego  w sprawach o rozwód określa art. 41 kodeksu postępowania cywilnego. Jest to właściwość wyłączna – co oznacza, że jest ustalana tylko według następującego schematu:

– w pierwszej kolejności właściwy jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania pod warunkiem, że choć jedno z nich nadal w tym okręgu mieszka [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Agnieszka Szurpicka

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: