Odbierając telefon lub otrzymując wiadomość od osób, które potrzebują mojej pomocy, często słyszę, że ich przypadek jest beznadziejny. Równocześnie słyszę w głosie nadzieję, że to ja będę tą osobą, która pomoże.
Rosną więc oczekiwania i poczucie, że jest się czyjąś ostatnią szansą – deską ratunku. Z jednej strony to miłe uczucie, ale z drugiej strony musisz pamiętać, że nie zaklinam rzeczywistości jak niektórzy myślą. 😉
Zawsze chłodno oceniam szanse i dostępne możliwości.
Wbrew powszechnej opinii każda sprawa jest inna. Możesz np. trafić na skład sędziowski, który ma inne zapatrywanie na zastosowanie danych przepisów. W szczególności, gdy mówimy o jurysdykcji krajowej.
Sądy w Polsce bardzo chętnie pozbywają się spraw – odsyłają według właściwości.
Nieznane miejsce zamieszkania/pobytu małżonka
Jednym z częstszych problemów, z którymi się do mnie zgłaszacie jest brak znajomości miejsca zamieszkania współmałżonka. Wydawałoby się rzecz tak istotna, że uniemożliwia wszystko.
Bo komu sąd doręczy korespondencję?
Nawet nie przyjmie skutku doręczenia korespondencji (na ostatni znany adres), bo zwyczajnie współmałżonek tam faktycznie nie przebywa, a Ty nie możesz mu zadania ułatwić.
Gdy złożyłeś pozew o rozwód w kraju, w którym aktualnie przebywaliście oboje np. przed sądem w Wielkiej Brytanii, to sprawie nie można było nadać dalszego biegu z uwagi na niemożność doręczenia korespondencji.
Utknęła w martwym punkcie. Z rozwodu nici – pomyślałeś.
Musisz wiedzieć, że nie zamyka to drogi do uzyskania rozwodu w Polsce.
Sąd, gdy nie wskażesz w pozwie adresu małżonka wezwie Cię do usunięcia braków formalnych pozwu w określonym terminie. Zobowiąże do wskazania miejsca zamieszkania pozwanego pod rygorem odrzucenia pozwu.
Co najważniejsze musisz zapisać datę odbioru takiej przesyłki. Uwierz, to zupełna podstawa. Musisz pilnować, aby w terminie wyznaczonym przez sąd zadośćuczynić obowiązkowi.
Co ja mam wskazać, gdy nadal tego adresu nie znam? – pomyślisz.
Powinieneś złożyć pisemny wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
Wymaga on oczywiście uzasadnienia. Na kuratora możesz wskazać członka rodziny pozwanego (z podaniem imienia, nazwiska oraz adresu do doręczeń).
Jeśli takiego kandydata nie posiadasz, trzeba zawnioskować o wyznaczenie kuratora dla pozwanego nieznanego z miejsca pobytu w osobie pracownika sądu.
Są jeszcze inne opcje. Można od razu w pozwie o rozwód złożyć taki wniosek lub zlecić wykonanie tych czynności profesjonalnemu pełnomocnikowi. 🙂
Agnieszka Szurpicka
adwokat
Photo by Guillaume de Germain on Unsplash
***
Do którego sądu okręgowego mam złożyć pozew o rozwód?
Właściwość miejscową sądu okręgowego w sprawach o rozwód określa art. 41 kodeksu postępowania cywilnego. Jest to właściwość wyłączna – co oznacza, że jest ustalana tylko według następującego schematu:
– w pierwszej kolejności właściwy jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania pod warunkiem, że choć jedno z nich nadal w tym okręgu mieszka [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }