Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego – termin

Agnieszka Szurpicka16 czerwca 2019Komentarze (0)

Niestety nie zawsze chciałbyś nabyć spadek. Jednak musisz pamiętać o najważniejszym!

To, że odrzucisz spadek nie oznacza końca sprawy. W takiej sytuacji spadek nabędą Twoje dzieci. 

Jeśli odrzucić spadek ma także dziecko, to aby odrzucenie było skuteczne, istotne jest zachowanie terminu 6 miesięcy.

Nie zawsze dowiadujesz się o fakcie odrzucenia w dacie jego dokonania przez pierwotnego spadkobiercę. Zazwyczaj, gdy małżonkowie  nie mieszkają już razem (a dziecko jest przy jednym z nich), dowiadujesz się co najmniej kilka miesięcy po fakcie.

Pamiętam jak w ubiegłym roku, z prośbą o pomoc zwróciła się do mnie matka dziecka, które miało odrzucić spadek. Wszyscy przebywali na stałe w Wielkiej Brytanii.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, który mieszka w Wielkiej Brytanii

Stan faktyczny był następujący:

Zmarła pozostawiła po sobie spadkobiercę ustawowego – syna, który złożył w formie notarialnej oświadczenie o odrzuceniu spadku, dajmy na to z końcem stycznia 2017 r.

Syn początkowo zamieszkiwał na stałe w Wielkiej Brytanii. Od początku 2017 r. pozostawał ze swoja żoną w separacji faktycznej, natomiast w kwietniu 2017 r. doszło do rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód.

Z małżeństwa posiadał małoletnią córkę urodzoną w Wielkiej Brytanii.

Matka dziecka dowiedziała się dopiero w kwietniu 2017 r. o odrzuceniu spadku przez byłego męża i tym samym o powołaniu dziecka do spadku. Postanowiła więc skontaktować się ze mną aby dopełnić formalności. Nie wiedziała od czego zacząć i dlatego potrzebowała kompleksowego wsparcia.

W jej imieniu złożyłam wniosek do sądu o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego w maju 2017 r.

Postanowienie  zapadło dopiero w marcu 2018 r. Orzeczenie uprawomocniło się w kwietniu 2018r.

W sierpniu 2018 r. moja Klientka złożyła pisemne oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu jej małoletniej córki z podpisem urzędowo poświadczonym przez Konsula RP w Londynie.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego – termin

Daty są odległe, prawda? Pomyślisz – jaki termin by nie był to już z pewnością po sprawie.

Jednak termin 6 miesięcy na odrzucenie spadku nie biegnie w czasie toczącego się postępowania przed sądem rodzinnym o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Zwróć uwagę, że moja Klientka (przedstawicielka ustawowa) dowiedziała się o powołaniu córki do spadku w kwietniu 2017 r., zatem od tego dnia rozpoczął bieg termin 6 miesięcy na odrzucenie spadku.

Uległ on jednak zawieszeniu w okresie od maja 2017r. do kwietnia 2018r., kontynuując swój dalszy bieg po uprawomocnieniu.

Z uwagi na przedłożenie pisemnego oświadczenia w sądzie spadku przed upływem terminu 6 miesięcy został on zachowany, a odrzucenie było skuteczne i kolejny Klient zadowolony. 🙂

Przy tym nawet nie było potrzeby przylotów do Polski.

Agnieszka Szurpicka
adwokat

Photo by Jose Aragones on Unsplash

***

Nieznane miejsce zamieszkania/pobytu małżonka

Odbierając telefon lub otrzymując wiadomość od osób, które potrzebują mojej pomocy, często słyszę, że ich przypadek jest beznadziejny. Równocześnie słyszę w głosie nadzieję, że to ja będę tą osobą, która pomoże.

Rosną więc oczekiwania i poczucie, że jest się czyjąś ostatnią szansą – deską ratunku. Z jednej strony to miłe uczucie, ale z drugiej strony musisz pamiętać, że nie zaklinam rzeczywistości jak niektórzy myślą [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Agnieszka Szurpicka

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: