Rozwód w Polsce osób mieszkających zagranicą
Mieszkam zagranicą – czy mogę złożyć pozew o rozwód w Polsce?
W przypadku Polaków na stałe zamieszkujących zagranicą jest to pytanie podstawowe i najczęściej zadawane.
Zadajesz je sobie choćby z uwagi na koszty postępowania w kraju, w którym aktualnie przebywasz. Nie mówiąc już o tym, że dochodzi także konieczność posługiwania się przed sądem językiem obcym.
Rozwód w Polsce niejednokrotnie bywa najlepszym rozwiązaniem. Nie musisz dla potrzeb złożenia pozwu specjalnie przylatywać do kraju, mieć tu meldunku, czy miejsca zamieszkania. Korzystając z pomocy pełnomocnika możesz ograniczyć swoją obecność do niezbędnego minimum.
Jurysdykcję krajową (to jest właściwość sądów polskich do rozpoznania sprawy rozwodowej z elementem zagranicznym) reguluje przede wszystkim kodeks postępowania cywilnego (artykuły 1103 oraz 1103 1) a także Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003r. dotyczące jurysdykcji i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej dotyczące obszaru Unii Europejskiej.
W sytuacji, gdy oboje małżonkowie są obywatelstwa polskiego, mogą zdecydować się na rozwód przed polskim sądem nawet wtedy, gdy żadne z nich nie mieszka na terenie Polski.
Wystarczający jest sam fakt posiadania obywatelstwa polskiego.
Czym innym jest natomiast ustalenie, do którego sądu okręgowego należy złożyć pozew o rozwód (tzw. właściwość miejscowa sądu).
Agnieszka Szurpicka
adwokat
Zdjęcie: cottonbro studio
***
Wygrana sprawa w ramach Konwencji Haskiej daje dużo satysfakcji
Nic tak nie cieszy fachowego pełnomocnika jak wygrana. Daje potwierdzenie, że to jaki zawód wybraliśmy ma sens.
Szczególnie ucieszyła mnie ostatnio zakończona sprawa, prowadzona przeze mnie w ramach Konwencji Haskiej [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }