Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Rozwód w Polsce osób mieszkających zagranicą

Agnieszka Szurpicka12 stycznia 2019Komentarze (0)

Rozwód w Polsce osób mieszkających zagranicą

Mieszkam zagranicą – czy mogę złożyć pozew o rozwód w Polsce?

W przypadku Polaków na stałe zamieszkujących zagranicą jest to pytanie podstawowe i najczęściej zadawane.

Zadajesz je sobie choćby z uwagi na koszty postępowania w kraju, w którym aktualnie przebywasz. Nie mówiąc już o tym, że dochodzi także konieczność posługiwania się przed sądem językiem obcym.

Rozwód w Polsce osób mieszkających zagranicą

Rozwód w Polsce niejednokrotnie bywa najlepszym rozwiązaniem. Nie musisz dla potrzeb złożenia pozwu specjalnie przylatywać do kraju, mieć tu meldunku, czy miejsca zamieszkania. Korzystając z pomocy pełnomocnika możesz ograniczyć swoją obecność do niezbędnego minimum.

Jurysdykcję krajową (to jest właściwość sądów polskich do rozpoznania sprawy rozwodowej z elementem zagranicznym) reguluje przede wszystkim kodeks postępowania cywilnego (artykuły 1103 oraz 1103 1) a także Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003r. dotyczące jurysdykcji i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej  dotyczące  obszaru Unii Europejskiej.

W sytuacji, gdy oboje małżonkowie są obywatelstwa polskiego, mogą zdecydować się na rozwód przed polskim sądem nawet wtedy, gdy żadne z nich nie mieszka na terenie Polski. 

Wystarczający jest sam fakt posiadania obywatelstwa polskiego.

Czym innym jest natomiast ustalenie, do którego sądu okręgowego należy złożyć pozew o rozwód (tzw. właściwość miejscowa sądu).

Agnieszka Szurpicka
adwokat

Zdjęcie: cottonbro studio

***

Wygrana sprawa w ramach Konwencji Haskiej daje dużo satysfakcji

Nic tak nie cieszy fachowego pełnomocnika jak wygrana. Daje potwierdzenie, że to jaki zawód wybraliśmy ma sens.

Szczególnie ucieszyła mnie ostatnio zakończona sprawa, prowadzona przeze mnie w ramach Konwencji Haskiej [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Agnieszka Szurpicka

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Następny wpis: