Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Właściwość sądu okręgowego gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce

Agnieszka Szurpicka05 kwietnia 2019Komentarze (0)

Jak już wcześniej wspominałam jurysdykcja krajowa wynika z samego faktu posiadania przez oboje małżonków obywatelstwa polskiego.

Często jednak pytasz: „Do którego sądu okręgowego złożyć pozew ?”.

Pomocny będzie kodeks postępowania cywilnego. Czy musisz dokładnie wiedzieć, który to jest artykuł ? Oczywiście, że nie. 🙂

Opiszę sytuację na przykładzie, który jest normą w mojej codziennej pracy.

Na początku tego miesiąca podjęłam współpracę z Klientem, którego ostatnie miejsce zamieszkania w kraju znajdowało się w znacznej odległości od Wrocławia- czyli miejscowości gdzie prowadzę kancelarię. Były to Suwałki.

Zawsze można dojechać. Jednak w życiu należy sobie pewne sprawy ułatwiać. Tym bardziej, że dojazdy w zasadzie pochłaniają cały dzień, a sprawa nie musi się zakończyć na jednym posiedzeniu sądu.

Zasadą jest, że gdy żaden z małżonków nie mieszka w Polsce należy wystąpić do Sądu Najwyższego z wnioskiem o oznaczenie sądu właściwego do złożenia pozwu o rozwód.

Sąd Najwyższy wyznacza sąd na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie otrzymujesz pocztą, z reguły w ciągu miesiąca.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że uwzględniane są sugestie odnośnie sądu. Decydować może obecność lotniska, posiadanie w najbliższym otoczeniu rodziny, u której można się zatrzymać przylatując na rozprawę.

Sąd Najwyższy może wziąć pod uwagę bliskość miejsca zamieszkania większości świadków, czy też siedzibę Twojego pełnomocnika.

W ten ostatni sposób rozwód przeprowadzałam przed sądem okręgowym we Wrocławiu, a dojazdy do oddalonych Suwałk okazały się niepotrzebne. Klientowi o wiele wygodniej było przylecieć na rozprawę do Wrocławia.

Jeśli we wniosku nie będzie żadnych sugestii, Sąd Najwyższy z reguły kieruje się ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania stron.

Przed Sądem Najwyższym obowiązuje przymus adwokacko – radcowski.

Wniosek do Sądu Najwyższego najlepiej skierować przed złożeniem pozwu o rozwód. Wówczas mamy największy wpływ na jego treść i uzasadnienie Twojego wyboru.

Jeśli odpowiedni wniosek nie będzie złożony narażasz się na zawieszenie postępowania i oczekiwanie na podjęcie działań z urzędu. A to zawsze trwa o wiele dłużej. Konieczne jest przemyślane działanie oraz precyzyjne uzasadnienie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 795 463 960e-mail: a.szurpicka@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem a.szurpicka@szurpiccy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: