Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Właściwość sądu do wydania zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka mieszkającego w Anglii

Agnieszka Szurpicka02 lipca 2019Komentarze (0)

Dosłownie kilka dni temu udzielałam porady odnośnie właściwości sądu celem złożenia wniosku o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku przez ojca w imieniu małoletniego dziecka.

Posypały się pytania: o termin, elementy konieczne wniosku oraz sąd, do którego należy złożyć wniosek bo przecież dziecko nie przebywa w Polsce tylko w Anglii.

Jest to dla mnie codzienność. Od tego jestem aby takie wątpliwości rozwiewać. 🙂

Ojciec dziecka uzyskał gdzieś informację (lub wyczytał w internecie), że wniosek powinen złożyć w Świdnicy- sąd, w okręgu którego zamieszkiwał zmarły.

Jednak to nie sąd ostatniego zamieszkania spadkodawcy (osoby zmarłej) jest właściwy w tym przypadku.

Właściwym będzie Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy, a dokładnie VI Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Z pewnością zastanawiasz się dlaczego akurat ten sąd i wydział.

Zastosowanie znajdzie tu art. 569 § 1 k.p.c : „Właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy – właściwy jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy„.

Do zakresu natomiast działania VI Wydziału Rodzinnego i Nieletnich należy rozpoznawanie spraw określonych w art. 12 § 1a pkt a ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) z obszaru części m.st. Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic Ochota, Ursus i Włochy oraz sprawy z elementem zagranicznym z całego obszaru właściwości Sądu.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 795 463 960e-mail: a.szurpicka@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem a.szurpicka@szurpiccy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: