Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Rozwód w Polsce osób mieszkających zagranicą

Agnieszka Szurpicka12 stycznia 2019Komentarze (0)

Mieszkam zagranicą – czy mogę złożyć pozew o rozwód w Polsce?

W przypadku Polaków na stałe zamieszkujących zagranicą jest to pytanie podstawowe i najczęściej zadawane.

Zadajesz je sobie choćby z uwagi na koszty postępowania w kraju, w którym aktualnie przebywasz. Nie mówiąc już o tym, że dochodzi także konieczność posługiwania się przed sądem językiem obcym.

Rozwód w Polsce niejednokrotnie bywa najlepszym rozwiązaniem. Nie musisz dla potrzeb złożenia pozwu specjalnie przylatywać do kraju, mieć tu meldunku, czy miejsca zamieszkania. Korzystając z pomocy pełnomocnika możesz ograniczyć swoją obecność do niezbędnego minimum.

Jurysdykcję krajową (to jest właściwość sądów polskich do rozpoznania sprawy rozwodowej z elementem zagranicznym) reguluje przede wszystkim kodeks postępowania cywilnego (artykuły 1103 oraz 1103 1) a także Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003r. dotyczące jurysdykcji i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej  dotyczące  obszaru Unii Europejskiej.

W sytuacji, gdy oboje małżonkowie są obywatelstwa polskiego, mogą zdecydować się na rozwód przed polskim sądem nawet wtedy, gdy żadne z nich nie mieszka na terenie Polski. 

Wystarczający jest sam fakt posiadania obywatelstwa polskiego.

Czym innym jest natomiast ustalenie, do którego sądu okręgowego należy złożyć pozew o rozwód (tzw. właściwość miejscowa sądu).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 795 463 960e-mail: a.szurpicka@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem a.szurpicka@szurpiccy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: