Agnieszka Szurpicka

adwokat

Jestem specjalistą w sprawach rozwodowych z elementem zagranicznym. Reprezentuję Klientów w sprawach rodzinnych, w tym toczących się w trybie Konwencji Haskiej. Prowadzę sprawy o podział majątku, uznanie zagranicznych wyroków, zniesienie współwłasności, a także sprawy spadkowe...
[Więcej >>>]

Zapytaj o wycenę

Do jaki spraw ma zastosowanie rozporządzenie Bruksela II bis ?

Agnieszka Szurpicka21 sierpnia 2019Komentarze (0)

Dziś kilka słów o tzw. rozporządzeniu Bruksela II bis.

Jeśli mieszkasz zagranicą i myślisz o rozwodzie w Polsce – jest to podstawowy akt dotyczący spraw małżeńskich i odpowiedzialności rodzicielskiej, a także określający procedurę w sytuacji uprowadzenia rodzicielskiego.

Jego pełna nazwa to Rozporządzenie (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r.dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach  dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000. Link do treści znajdziesz tu.

Co należy rozumieć pod pojęciem spraw małżeńskich oraz odpowiedzialności rodzicielskiej?

Otóż to nic innego jak: rozwód, separacja, unieważnienie małżeństwa, prawo do opieki nad dzieckiem, rozstrzygnięcia dotyczące władzy rodzicielskiej, czy też kontaktów z dzieckiem.

Nie ma ogólnej zasady dotyczącej jurysdykcji w sprawach małżeńskich. W celu ustalenia kraju UE, którego sądy są uprawnione do wydawania orzeczenia w sprawie, rozporządzenie określa aż siedem alternatywnych podstaw jurysdykcji w oparciu o obywatelstwo małżonków lub miejsce, w którym zwykle zamieszkują.

Sprawy z zakresu odpowiedzialności rodzicielskiej (tj. opieka, kontakty, władza rodzicielska) na ogół podlegają jurysdykcji sądów w kraju UE, w którym dziecko zwykle zamieszkuje – oczywiście przewidziane są pewne wyjątki.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 795 463 960e-mail: a.szurpicka@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Szurpicka z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem a.szurpicka@szurpiccy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: